+90 258 371 50 55

Blog

27/01/2018

Suların Tüketim Alanlarına Göre Özellikleri


Kategori:Ticari & Endüstriyel HVAC 
Gönderen: admin

İçme ve kullanma amacı ile yeterli miktarlarda suyun sağlanması, endüstri için olduğu kadar günlük hayat içinde gereklidir. Hızlı nüfus artışı ve gün geçtikçe artan fabrika sayısı su ihtiyacını daha da arttırmaktadır. Su temas ettiği hemen her maddeyi az veya çok çözdüğünden, doğada kimyasal olarak saf halde bulunamaz. Kaynağına göre doğal sular, çeşitli miktarlarda, çözünmüş veya askıda yabancı madde içerirler. Bunlar anorganik ve organik katı veya sıvı maddeler ile çözünmüş gazlar olabilir. Bu maddelerin cins ve miktarları, suyun kullanım yeri ve amacını belirlemede önemli rol oynamaktadır. 

Su içme, çözme, yıkama, tepkime, kazan besleme, soğutma ve taşıma işlemlerinde kullanılmaktadır. Her alanda kullanılan suların değişik özelliklere sahip olması gerekir. Bir amaç için kullanılan su diğer bir amaç için kullanılmaya bilir. 

İçme sularında pisliklerin, sağlık için zararlı tuzların ve hastalık yapan canlıların giderilmiş olması gerekir. Kazan besleme sularında kazanda çamur ve taş oluşumuna sebep olan Ca+2 ve Mg+2 iyonları uzaklaştırılmalıdır. Boya ve dokuma fabrikalarında sertliği düşürülmüş sular kullanılır. Biracılıkta kullanılan suların organik maddeleri, mikropları ve organizmaları, NH+4, NO-2 içermemesi istenir. Şeker endüstrisinde, şekerin kristallenmesini güçlendiren alkali sülfat, nitrat ve karbonatları az olan sertliği düşük sular kullanılır. Dericilikte mikroorganizmasız, fakat sert sular tercih edilir. Kağıt ve nişasta endüstrisinde yumuşak sular kullanılır. Çimento harcında kullanılan suların asidik olması, özellikle CaSO4 içermesi istenir.