+90 258 371 50 55

Blog

27/01/2018

Kazanlardaki Performans Etkilerinin Ölçüsü


Kategori:Ticari & Endüstriyel HVAC 
Gönderen: admin

Isıtma maliyetlerinin düşmesi için kazan borularının kazınması ve temizlenmesi maliyetlerin artmasında ve ekipman ömrünün azalmasında kazanlar için planlanmış bir temizleme programı önemlidir. Kazanlarda alev borulu veya su borulu tiplerinin kirli olması  yakıtın ve ısıtma maliyetlerinin artmasına neden olur.  Kirli boruların etkisiyle verimsizlikten dolayı  motor, körükler ve diğer ısıtma ekipmanları  daha çok çalışarak parça değişimine ve tamir masraflarına yol açmaktadır. 

Alev borulu kazanlar ısınan gazların borularda taşınmasını sağlar. Tüpler içinde akan gazlar iç yüzeylere ve çeperlere kurum öncelikli olmakla beraber düşük miktarda su ihtiva ederek ısı tranfer yüzeylerinde kazanın daha fazla ve zor yanmasına neden olur. 

Hangi yakıt türü (gaz, petrol, kömür) kullanılırsa kullanılsın,alev borularında kurum hızla birikir. Kurum asbest gibi 5 kat izolasyon malzemesi değerine sahiptir. Kurum tabakasının kirliliğinden dolayı ısı transfer yüzeyindeki kayıp hızla yükselir. Örneğin, 1 / 8 "(3.2mm) lik kurum sadece 2 hafta içinde birikebilir. Sonuç olarak %47lik ısı kaybı ve % 8 1/2lik yakıt tüketimi olması gerekir. Birikim uzun süreli olduğunda kazan verimsizliğine katkıda bulunur. Kazan borularındaki ölçümün 1/32” (0,8mm ) olması halinde %8 ısı kaybına ve %2 oranında yakıt tüketimine yol açacaktır.

Su borulu kazanlarda boruların dışından ısıtma içinden su geçer. Çünkü yüksek sıcaklıklarda boruların içinde ısınan su, boru içlerinde hızlı bir şekilde katı birikintilere neden olur, ayne alev borulu kazanlardaki gibi ısı transfer yüzeylerinde birikerek maliyet artışına neden olur. 

Alev borulu kazanlarda temizlik el ve çubuk ucuna fırça takılıp itme gelme işlemiyle ve sonrada vakumlanarak yapılır. Su borulu kazanlarda kimyasallarla çözülerek temizlik yapılmaktadır. 

Manuel veya kimyasal yöntemlerle alternatif temizlik işlemlerinin tümü otomasyonla yapılmaktadır. Makinenin ucuna takılan çelik fırça veya yaylı ölçülü kazıcıyla borunun tam mesafesini otomatik olarak temizler. Kurum ve birikinti bir vakum tarafından çekilir veya su borulu kazanlarda su akışlı tüplerde özel esnek şaftlar döndükçe temizlenen borular vakumlarla çekilir.

Bütün kazanlar düzenli olarak temizleme programları için verimlilik testleri içermelidir. Test ekipmanları temizleme zamanlarını ortaya koymaktadır. 

Örneğin, sıcaklığın sık sık yükselmesi kurum veya tabakanın birikiğinin sinyallerini verir. Elektronik yanma verimliliği testi bakım programı için standart düşünülmelidir. Bu baca gazı oksijen içerik analizleri, ısı ve yanma verimliliği testleridir. Veri sonuçlarının karşılaştırılması bakımların gereksinimlerinin belirlenmesinde yardımcı olacaktır.

Düzenli yapılankazan boru temizlikleri içeren  kazan bakımları işletme maliyetlerini ve yakıt tüketimini düşürür, daha fazla verimlilik ve uzun ömürlü ısıtma sistemi sağlar.