+90 258 371 50 55

Blog

27/01/2018

Isıtma Soğutma Sistemlerinde Yakıt Maliyetlerinin Karşılaştırılması


Kategori:İpuçları & Yardım 
Gönderen: admin

Isıtma/soğutma sektöründe ısınma, soğutma, buhar, sıcak su ihtiyacını karşılamak için çeşitli enerji kaynakları kullanılmaktadır. Bu yakıtlar arasında yerli linyit ve ithal kömür, doğalgaz, ağır fuel-oil, hafif fuel-oil (kalorifer yakıtı), LPG, motorin ve elektrik sayılabilir.

Enerji kaynaklarının birbirine göre enerji tasarrufu potansiyelleri ve buna bağlı olarak ekonomiklikleri yakıtın birim fiyatına, yakıtın ısıl değerine ve yakıtın yakıldığı kazan ve brülörün verimine bağlıdır. Yakıt fiyatları çeşitli nedenlere bağlı olarak sürekli değiştiği için farklı yakıtları kullanan sistemlerin karşılaştırılması sürekli olarak tekrarlanmalıdır. 

Klasik bir verimsiz ısıtma/soğutma sistemi yeni ve verimli biriyle değiştirildiği zaman enerji  faturalarında önemli oranda azalmalar görülecektir. Klasik bir ısıtma\soğutma sisteminin yüksek verimli yeni modeliyle değiştirmenin en doğru kriteri kullanıcının yıllık enerji faturalarında ne kadarlık bir tasarrufun sağlanacağı düşüncesinde yatmaktadır. Aynı zamanda alınacak yeni sistemin kaç yılda kendini amorti edeceğine yani payback periyoduna dikkat edilmelidir.