+90 258 371 50 55

Blog

27/01/2018

Elektrik Santrallerindeki Kondenser Temizliğinin Verime Etkisi


Kategori:Ticari & Endüstriyel HVAC Enerji Santralleri & Kimya Endüstrisi 
Gönderen: admin

Değişen hava koşullarından etkilenen Elektrik santrallerinden, bu zorlu koşullar altındayken bile daha verimli çalışmaları, ekipmanlarının üretkenliğini ve güvenilirliğini artırmaları ve enerji tasarrufu yapmaları beklenmektedir. 

Kondenser borularının bakımının yapılması, elektrik üretimi performansı ve verimliliğiyle doğrudan ilgilidir. Kondenser borularında uygun ekipmanlarla düzenli bakım programı uygulanması, santrallerde  daha güvenilir ve daha verimli işleyişi sağlamaktadır. 

Kondenserin çalışma prensibi şu şekildedir. Kondensere giren atık buhardaki gizli ısının ve sirkülasyon suyuna, ısı transferinin giderilmesi için maksimum efektif bir hız tanımlanır. Bu hız, kondenser ters basıncı, soğutma suyu akış hızı ve giriş sıcaklığıyla belirlenir. 

Soğutma suyu akış hızı ve giriş sıcaklığı parametrelerindeki değişiklikler, ters basıncı da değiştirir, ayrıca belirli bir yük için ısı oranını da etkiler. Kondensatın, giriş suyu sıcaklığındaki değişiklikler nedeniyle aşırı soğumasını minimize edebilmek için, soğutma suyu akış hızı değiştirilerek ters basınç (ve ısı oranı) üzerinde bir miktar kontrol sağlanabilir. Ancak, düşürülen boru hızları nedeniyle boru yüzeylerinde tortu birikmesi oluşur ve bu da ısı oranını olumsuz etkiler. 

Maalesef, elektrik santrallerindeki kondenserler kısa sürede kirlenmektedir. Kondenser boruları, giderilmesi zor organik birikintilerle veya sertleşmiş minerallerle kaplanır. Bu sürece birikinti oluşumu adı verilmektedir. 

Birikintinin oluştuğu kondenserler, ısı transferini engellediği için üretim kapasitesini azaltır. Santrallerde ısı oranındaki bir birim artış için en az %2 oranında yakıt maliyetleri artmaktadır. Hem yakıt hem de nükleer santrallerde, birikinti oluşumunun yüksek seviyede oluşması, ters basıncın üst sınıra yükselmesine yol açar ve böylelikle elektrik üretiminde düşüş yaşanır.

Kondenser borularının kullanım ömürlerinin daha uzun olması ve ısı transferlerinin etkilenmemesi için boruların temiz olması gerekmektedir. Boru içerisindeki birikintilerin giderilmesi sonucunda, metal yüzey açığa çıkar ve buda ısı transferinin en iyi şekilde olmasını sağlar. Kondenserlerin doğru bir şekilde temizlenmesi için, uygun temizleme teknolojisinin seçilmesi gerekmektedir. Bu teknolojiler mekanik temizlik veya kimyasal temizlik yöntemleridir. Bazı durumlarda, kimyasal ve mekanik temizliğin bir arada kullanılması çok daha iyi sonuçlar sağlamaktadır. 

Goodway kondenser borularını temizleme makineleriyle en kirli boruları bile rahatlıkla temizleyebilirsiniz. 

Goodway yıllardır kondenser borularının temizlenmesi işlemine yönelik en iyi teknolojileri geliştirmek için çalışmaktadır. Daha kısa sürede, kolay ve etkin bir şekilde boru yüzeylerinin temizlenmesi için boru temizleme makineleri ve tabancaları da dahil olmak üzere çok çeşitli çözümler sunmaktadır. Tesisinizin kondenser borularını etkili bir şekilde temizlemek istiyorsanız Goodway’in kondenser boru temizleme makinelerini kullanabilirsiniz. Sert birikintilerin temizlikleri için ise öncelikle Scalebreak kimyasalı ile kimyasal temizlik yapılabilirsiniz.