+90 258 371 50 55

Blog

27/01/2018

Hvac Bina Performansı, Chiller Performansı ve Enerji Tüketimi


Kategori:Ticari & Endüstriyel HVAC 
Gönderen: admin

N.C. Department of Environment and Natural Resources ‘a göre tam performans çalıştıkları yaz döneminde, tesislerin kullandığı enerjinin %50’sini çillerler tüketir. 

Ajansa göre;düzenli bakım ve temizliği yapılmamış bir soğutma kulesi, çillerin verimliliğini %10 ila %35 ,kirli bir coil kondenser ise %5 ila %15 azaltıyor. 

Enerji verimlilik şirketi Efficiency Technologies Inc. Amerika’da yaklaşık 100.000 adet çillerin kullanımda olduğunu ve bakım ve temizliği yapılmamış etkinliği düşük çillerlerin endüstride her yıl milyar dolar kayıplara neden olduğunu belirtiyor. 

Enerji verimlilik teknolojilerine göre düşük verimli çillerler,sadece enerji harcamalarında artışa neden olmuyor ,aynı zamanda, diğer ekipmanların güvenli çalışmasını engelliyor, ve daha çabuk yıpranmalarına neden oluyor. 

Kirli çiller tüpleri sistemin düzgün çalışmasını etkiler ve Lejyoner Hastalığı bakterisi ve diğer zararlı mikroorganizmaların oluşmasını tetikler. 

Açık çevrimli sistemler suyu dere   ,nehir  gibi doğal bir kaynaktan alırlar. Bu yüzden bu tip sistemlerde istenmeyen mineraller ,kirletici  maddeler ,tuz ,çamur ve bakteriler sisteme kolayca dahil olurlar. Bu sistemlerin düzenli olarak kontrol edilmesi ve temizlenmesi gerekmektedir. 

Kapalı çevrim sistemleri ise suyu soğutma kulesi gibi bir kaynaktan alır.Bu tip sistemlerde ,açık  çevrim sistemi gibi detaylı bir temizliğe gerek duyulmaz.Ama yine de kapalı bir çevrim sistemi de olsa , sistem havadan gelen toz ,kir ve bakteri sporları ile karşı karşıya kalmaktadır. 

Bir tesisin bakım programı sistemin maksimum verimlilik ile çalışabilmesi için, mutlaka çiller temizliğini de içermelidir.Sistemleri temizlemek için en uygun zaman ,çiller sistemlerinin çalışmadığı ilkbahar ve kış aylarıdır.Tesisiniz ister açık ister kapalı çevrim sistemi kullanıyor olsun ,kirli bir çiller ,suyu istenilen sıcaklığa getirmek için daha fazla çalışacak dolayısıyla enerji tüketimi ve maliyetlerini arttırmış olacaktır. 

Çiller borularınız tıkanmaya başladığı zaman sorunu Goodway’in çiller temizleme araçları ile çözebilirsiniz. Ürettiğimiz ekipmanlar çillerinizde oluşmuş tüm kirlilikleri, tıkanmaları gidermek için size yardımcı olacaktır. 

 

Goodway çiller temizlik ekipmanları ile hem düz hem de dönerborularda meydana gelen tıkanmaları açabilirsiniz.Goodway bu anlamda döner boru sistemleri temizleme teknolojisini geliştiren ilk firmadır. 

Çiller temizleme makinemiz RAM-4 ,esnek bir şaft ucuna monte edilmiş farklı döner başlıklardan oluşan bir mekanizma ile çalışır. Döner başlıklı mekanizma boru iç çeperindeki kirliliğe müdahale ederken, esnek şaft ucundan çıkan su da sökülmüş kirliliğin dışarı atılmasını sağlar. 

Ayrıca Goodway’in kireç çözücü kimyasalı Scalebreak, boru çeperindeki kireci hızlıca çözerek, çiller temizleme işlem süresinin kısaltılmasına yardımcı olur. Scalebreak ile yapılan düzenli temizleme işlemi ileride oluşabilecek kireç tabakalarını da önlemeye yardımcı olmaktadır.