+90 258 371 50 55

Blog

27/01/2018

Yiyecek ve İçecek Endüstrisinde Buharlı Temizlik


Kategori:Gıda Sektörü 
Gönderen: admin

Su Buharı 10 yıldan fazladır tren rayları,üretim makineleri,gemiler,otomotiv ve güç istasyonlarının temizliği için tercih edilen bir yöntem. 

1960 ve 1979’lerde İtalyan buhar kazanı üreticileri,su buharını bir temizlik metodu olarak denemeye karar vermiş ve o günden bugüne düşük nem ve yüksek basınç seviyesine sahip su buharı, Avrupalı üreticiler tarafından kabul gören ve yaygınlaşan bir temizlik aracı haline gelmiştir. 

Kuru buhar sistemi yaklaşık %5 su içerir ve gres, yağ ve diğer tüm kirlilikleri barındıran bütün yüzeylerde kullanılabilir. Herhangi bir kimyasal kullanmadan ,küçük çaplı boru, delik vb ulaşılması güç tüm yerlerde etkin ve pratik bir temizlik sağlar. 

Kuru buhar ile temizlik,üretim endüstrisinde küçük ve hareketli parçalar,sensörler gibi temizlik işleminin zor ve problemli olduğu tüm yerlerde kullanılabilir.Çok küçük aralıklardan bile geçebileceği için makineleri sökmenize gerek kalmadan temizlik yapmanıza imkan sağlar. 

Yiyecek ve içecek üretim tesislerinde temizlik,diğer üretim alanlarına göre çok daha fazla dikkat ve özen isteyen bir işlemdir.Bu tip bir işletmede kuru buhar temizliği,soba, davlumbaz,ocak,brülör,havalandırma sistemi ve hatta tavanlarda oluşmuş olan yağ,gres ve diğer tüm kontaminasyonlar için güvenli bir temizleme yöntemi olduğu gibi,aynı zamanda taşıma bantları ve yiyecek –içecek endüstrisindeki  diğer tüm alanlarda dezenfektasyon için de pratik bir çözüm sağlayacaktır. 

Bugün tüm işletmelerin karşılaştığı diğer bir problem de su hassasiyetine sahip bilgisayar ve elektrikli ekipmanların temizlenmesi işlemidir.Kuru buhar yönteminde kimyasala gerek duyulmadığı ve tüm temizleme yöntemleri arasında en düşük nem içeriğine sahip olduğu için,kuru buhar,bu tip elektrikli ekipmanlar için en uygun temizlik yöntemidir. 

Kontrol panellerinin temizliği ise proses esnasında yapılamadığından,normalde prosesin durdurulmasını gerektiren bir işlemdir.Ancak kuru buhar yöntemi ile sistem kesintiye uğratılmadan bu cihazların temizliği pratik ve güvenli bir şekilde yapılabilir.

Endüstride bugün birçok işletme sahibi ve yetkilisi,çalışan güvenliği ve çevre sağlığı için kimyasal kullanımını azaltmaya başlamıştır. Hatta ,İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi(OSHA),işçileri tehlikeli madde etkilerinden koruyabilmek için ‘’Tehlikeli Maddelere Maruz Kalma Güvenlik Sınırı (PELs)’ ’belirlemiştir. 

Kimyasal kullanılmayan kuru buhar yöntemi, PELs sınırlarına uyan bir yöntem olduğu için, bu çevreci yöntem , işletmeler tarafından güvenle kullanılmaktadır. Uygulanan buharın yüksek sıcaklığı mikroorganizmaları öldürecek, aynı zamanda basınçlı buhar, ekipmanlar ve tesisin tüm diğer yüzeylerindeki alerjenlerin yok edilmesini sağlayacaktır. 

Goodway GVC-18000 kuru buhar makinesi, ticari işletmeler ve üretim tesisleri için özel olarak üretilen güçlü ve kompakt bir makinedir. İki Paslanmaz çelik kazan,  ısıtılan suyu 0-10 bar çıkış basıncı ve 143 Co çıkış sıcaklığı ile ortama verir. Sistem 1 saatte, 32-41 lt buhar üretebilir. İlave hortum ve ek parçaları ile tüm yarık ve çatlaklara ulaşılabilmesini sağlar.