+90 258 371 50 55

Blog

27/01/2018

Soğutma Kuleniz Temiz mi?


Kategori:İpuçları & Yardım Ticari & Endüstriyel HVAC 
Gönderen: admin

TESİSİNİZDE  LEJYONER HASTALIĞI BAKTERİSİNİ KONROL ALTINA ALABİLMEK İÇİN ÖNERİLER 

Soğutma kulesi bulunan işletmelerde, kule temizliği her zaman zahmetli ve göz korkutucu bir işlem olmuştur. Soğutma kuleleri büyüktür ve neredeyse hiç durmadan çalışmak zorundadır. Ilık ve nemli bir yüzeye sahip oldukları için de bakteri ,çamur, toz ve kiri tutan ideal ortamları oluştururlar.Anlatılan bu manzara pek iç açıcı olmasa da soğutma kuleleri temizlenmek zorundadır.

Kule içindeki kirli soğutma suyu ,suyun geçtiği tüm yüzey alanlarına kirliliği taşır.Tortu,kireç ve çamur suyla birlikte taşınarak çiller borularını kaplar ve ekipmanınızı zorlayarak ömrünü kısaltır,enerji maliyetlerinizi yükseltir. 

Diğer yandan, soğutma kuleniz-dolayısı ile sizin-için çok daha ciddi riskler vardır.Bakım ve temizliği doğru yapılmamış bir soğutma kulesi,Lejyoner Hastalığı’na neden olan bakterileri yok etmenin yanısıra,çoğalmalarına neden olacaktır. 

Lejyoner Hastalığı ilk kez, 1976 yılında Philadelphia'da bir otelde Amerikan Lejyonerlerinin toplantısına katılanlarda bir salgın olarak gelişmiş. İzole edilen bakteri, lejyonerlerin anısına Legionella pneumophila olarak adlandırılmıştır. Legionella pneumophila  bugün hala insan sağlığını tehdit etmeye devam etmektedir. 

Goodwaybu alanda da devrim niteliğindeki tasarımları ile,hızlı sonuç alınabilen,uygulaması kolay ve güvenli  çözümler sunmaktadır. 

Lejyoner Hastalığı Bakterisi(LHB)’nin kontrol altına alınması için uygulanacak adımlar aynı zamanda enerji maliyetlerinizin düşmesine ve ekipmanlarınızın ömrünün uzatılmasına da katkı sağlayacaktır. 

Amerika İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi (OSHA)’nin önerilerine dayanan adımları izleyerek ,sisteminizin sağlıklı ve temiz kalmasını sağlayabilirsiniz. 

ADIM 1: HER AY DÜZENLİ BİR ŞEKİLDE KULENİZİN KONTROLÜNÜ YAPIN.

Sistem yüzeylerinde tortu,kireç ve biyolojik bir tabaka olup olmadığına bakın.Çünkü oluşma ihtimali yüksek,bu tip bir kirlilik LHB’nin yaşaması ve çoğalması için ideal ortamlardır. 

ADIM 2:KULENİZİN TEKNESİNİ DÜZENLİ OLARAK TEMİZLEYİN.

Kule teknesinde tortu,kireç gibi herhangi bir kirlilik gördüğünüzde ,temizliğini ihmal etmeden hemen yapın.Bu işem mikroorganizmaların besin bulabileceği ve barınacağı alanları yok edecektir.Goodway Tower Vac ile bu işlemi hızlı ve kolay bir şekilde yapmanıza yardımcı olacaktır.Goodway Towar Vac ile sisteminizin temizliğini sisteminizi durdurmadan, prosesiniz devam eder haldeyken yapabilirsiniz. 

GOODWAY TOWER VAC 

Bunula birlikte temizlik işlemine dahil edilen Goodway’in eşsiz F2 filtre Sistemi de sistemdeki atık suyu arıtarak,kuleye geri  gönderir.Böylece su ve kimyasal maliyetinizi minimize etmeye yardımcı olur 

GOODWAY F2 İKİZ FİLTRE SİSTEMİ

ADIM 3:LHB’Yİ KONTROL ALTINA ALMAK İÇİN ,SOĞUTMA SUYUNU SCALEBREAK VE BİR BİYOSİDAL AJAN İLE SİRKÜLE EDİN.

Biyosidal ajanlar sisteminizdeki zararlı bakterileri etkili bir şekilde yok edecektir.Ancak tek başına uygulanan biyosidal ajan,sadece su içerisinde serbestçe dolaşan LHB’ye etki edecek,dolayısı ile tortu,kireç ve balçık altında saklanmış bakteri tabakası için yetersiz olacaktır.

Goodway’in kireç çözücü solüsyonu Scalebreak ,sistem yüzeyinde buluınan kireci,pası,kışırı çözüp,bu tabakaların altına saklanmış LHB’yi ortaya çıkararak,biyosidal ajanın buralara saklanmış olan bakteri tabakaları üzerinde de etkili olmasını sağlayacaktır.Scalebreak diğer taraftan sisteminiz korozyona karşı da koruyacaktır.

ADIM 4 :YILDA EN AZ İKİ KEZ SİSTEMİNİZİN SUYUNU BOŞALTIN VE TEMİZLEYİN.

Çeşitli nedenlerle soğutma kulenizin çalışmasını durdurduğunuzda zamanı değerlendirin ve sisteminizi bu zaman aralığında dezenfekte edin.

ADIM 5:BOŞLUKLARI TEMİZLEMEYİ UNUTMAYIN.

Goodway TFC-100 kule boşluklarına zarar vermeden, sisteminizdeki kontaminasyonla hızlı ve etkili bir şekilde mücadele eder.TFC-100’ü TowerShine ile beraber kullanırsanız köşeler dahil,ulaşılması güç tüm yüzeylerde etkin bir temizlik sağlayabilirsiniz 

GOODWAY TFC-100

ADIM 6:KULE SUYUNU DÜŞÜK SICAKLIKLARDA TUTUN.

OSHA LHB kolonilerini minimize edebilmek için, kule suyunun 20 C0 ‘nin altında olması gerektiğini belirtiyor.