+90 258 371 50 55

Blog

27/01/2018

Hvac Bina Performansı, Soğutma Kulesi Bakımları ve GOODWAY Tower Vacuum


Kategori:İpuçları & Yardım Ticari & Endüstriyel HVAC 
Gönderen: admin

Her geçen gün enerji verimliliğine verilen önem artıyor.Geliştirilen birçok sistem enerji kayıplarının önüne geçebilmek ve var olan sistemimizden maksimum etkinlik sağlayabilmek adına bize çözümler sunuyor. Tesisimizde kullandığımız soğutma kuleleri de bu çok yönlü organizasyonun önemli bir adımını oluşturuyor.

Bu anlamda soğutma kuleleri için atılacak en önemli ve birincil adım bakımlarının düzenli yapılması olacaktır.Düzenli bakım ve temizlik işlemi yapılmış bir soğutma kulesi sistemimize 2 önemli avantaj sağlayacaktır.

1) Enerji verimliliği
2) Sistem Performansı

Genellikle soğutma kulelerinin etkinliği,performansı 2. plana atılır ve dikkatler daha çok çiller gruplarının etkinliğine ve bakımına yönlendirilir.

Goodway Teknik Servis Müdürü Steve Spielmann bu durumu şöyle açıklıyor;

’’Çillerler soğutma kulelerinden yaklaşık 5 kat daha fazla enerj harcarlar.Bu yüzden birçok tesis için çiller grupları,soğutma kulelerinden daha fazla önem arz eder.’’

‘’Ancak gerçek şu ki çiller grubunun etkinliği soğutma kulesinden gelen suyun niteliğine bağlıdır.’’

‘’Hesaplanmış verilere göre;soğutma kulesinden gelen suyun her 1derece soğutulmasında çillerin etkinliği %2 ila 3  artış gösteriyor’’
Diğer taraftan işin incelenmesi gereken belki de en önemli boyutu,sağlık konusu var.

Soğutma kulesinde var olan kirliliğin içinde birikmiş yosun,küf ve bakteriler kulenin ılık suyu ile karıştığında oluşan bu kombinasyon, bakterilerin çoğalması için ideal ortamı hazırlamış oluyor. Bu sistem aerosol haline gelip, hava ile birleştiğinde, bina içerisine yayılıp, o binada yaşayan/çalışan insanların Lejyoner Hastalığı’na yakalanmasına neden oluyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi (CDC) her yıl 1000 den fazla Lejyoner Hastalığı rapor ediyor.

CDC, Lejyoner Hastalığı’na neden olan, Legionella Pneumophila ‘nın yayılması ve soğutma kuleleri gibi araçların arasında açık bir ilişki olduğunu belirtiyor.

Geçmiş yıllarda soğutma kuleleri bakımları yoğun emek ve zaman isteyen bir işlemdi. Ancak Goodway Cooling Tower Vacuum size bu durumu değiştirecek çözümler sunuyor.

Önceden soğutma kulesi bakımı için,kuleyi kapatmamız ve içerisindeki suyu tahliye etmemiz gerekirdi.Bu durum zaman kaybetmemizin dışında,sürmekte olan prosesimizin de sekteye uğraması demekti.

Ancak Goodway Tower Vacuum ile soğutma kulenizdeki suyu boşaltmadan,sisteminiz çalışır haldeyken bakım ve temizlik işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz.

JP Morgan International Plaza Yöneticisi Dwayne Bratton, Goodway Tower Vacuum’un avantajlarını şöyle özetliyor;

‘’Bu vakum sistemi mühendislerimize,rutin bakımlarını operasyon saatleri dahilinde yapabilmelerine imkan tanıyarak zaman ve enerjiden tasarruf edilmesini sağlıyor.’’

Goodway her zaman olduğu gibi size çiller kule bakımlarında da inovatif çözümler sunuyor.

Ürün portföyümüzde yer alan,diğer soğutma kulesi temizlik ekipmanlarımızdan Tower Shine, kulede çözünmesi güç kalıntıların temizlenmesine yardımcı olacaktır. Bununla birlikte MoldTek ve MoldTek-XC ‘yi kule yüzeyinde oluşmuş bakterileri yok etme amacıyla kullanabilirsiniz.Yine özel indikatörlü solüsyonumuz Scalebreak’i temizleme suyuna ekleyerek inatçı kışır ve kireç tabakalarından kurtulabilir, Pancare tablet ile yaklaşık 3 ay bakterileri kulenizden,dolayısı ile tesisinizden uzak tutabilirsiniz.