+90 258 371 50 55

Blog

27/01/2018

Klima Santralleri ve Fan Coiller


Kategori:İpuçları & Yardım Ticari & Endüstriyel HVAC 
Gönderen: admin

İşletmelerde bu cihazların bakımlarının yapılması ve iyi işletilmesi esastır. Öncelikle bu cihazlardaki yoğuşma tavalarının eğimleri drenaj yönünde olmalı ve drenaj alt noktadan yapılmalıdır. Tavalarda su birikmemelidir. Hastane gibi hassas binalarda drenaj hatlarında cam gözetleyiciler konulabilir. Klima santrallerinde sulu nemlendiriciler yerine, buharlı nemlendiriciler kullanılması tercih edilmelidir. Nemlendirici olarak, su hacmi olmayan direkt havaya sis biçiminde nemlendirme yapan nemlendirici tipleri alternatif olabilse de, buharlı nemlendiriciler riski sıfıra indiği için tercih edilmelidir. Cihaz filtrelerinin bakımı gereğine göre yapılmalıdır. Belli aralıklarda klimaların filtreleri çıkartılıp yıkanmalıdır. İç haznesinin içinde bulunan alüminyum petek kısmı ise mikrop öldürücü özel kimyasallarla temizlenmeli ve daha sonra durulanmalıdır.  

ENDÜSTRİYEL TEMİZLİK

Üretim kirliliği, toz, pas, boya, şeker, tekstil fiberler, toprak, katı yağ, asit, karbon, is ve başka yabanci maddelerin ekipmanınız üstünde birikmesi zaman içinde ciddi bir şekilde operasyonlarınızı etkiler ve değerli ekipmanın arızalanmasına sebeb olur. Üretimin durmasının bir işletmeye maliyeti çok yüksektir. Ekipman, üretim alanları, hava sistemleri ve tezcihatlarınızı temiz tutmanız ise hem arızalamayı önler, hem ekipmanın hayatı uzar.
Her tür ekipman, makine, elektronik techizat ve havalandırma sistemlerinin verimli temizlenmesi gerekmektedir. 

HAVALANDIRMA KANALLARININ TEMİZ OLMASI SAYESİNDE;

• İş veriminin düşmesi engellenir
• Sağlıklı personelin devamsızlığı azalır
• Elektronik cihazlar daha sağlıklı çalıştıkları için ömürleri uzar.
• Isıtma ve havalandırma sistemleri daha verimli çalışarak %32' ye varan oranlarda enerji tasarrufu sağlayabilir, periyodik bakım masrafları önemli ölçüde azalır. 

LEJYONER HASTALIĞI

Bu hastalık konusunda Sağlık Bakanlığı birçok uyarı yaptı. Ölümle sonuçlanan vakalar basına yansıdı. Bir çeşit zatürre olan lejyoner hastalığı havalandırma kanallarında üreyen bakterilerin solunum yollarına girmesiyle ortaya çıkar. Korumanın tek yolu havalandırma kanallarında gerekli bakım, temizlik ve dezenfektasyon yapılmasıdır. 

HASTA BİNA SENDROMU

Ofislerde çalışan herkesin zaman zaman karşılaştığı baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik, konsantrasyon bozukluğu, gribal enfeksiyonlar, göz ve burun nezlesi gibi şikayetler Hasta Bina Sendromun belirtiler olabilir. Bu tip şikayetler havalandırma kanalların düzenli olarak dezenfekte edilmesiyle önlenebilmektedir. 

Fan Coil cihazları

Merkezi sistemlerde belli odaların veya belli hacimlerin iklimlendirilmesi için kullanılır.
Çeşitli kapasitelerde, iki borulu veya farklı bölümlerde aynı anda ısıtma ve soğutmanın birlikte çalıştırıldığı bina kullanımlarına uygun olarak dört borulu olarak imal edilir. Montaj yerine uygun olarak ise; bina içine monte edilecekse kasetli döşeme, kasetli tavan, asma tavan içine veya duvarda panel arkasına monte edilecekse; gizli döşeme ve gizli tavan modelleri üretilmektedir. Bunların dışında yüksek basınçlı modeller ile dört yön üflemeli kaset tipi modellerde üretimler de vardır.

Fan coil ünitelerinin bakımları, hem fan coil ünitesinin sorunsuz, sessiz ve verimli çalışması, hemde hijyen açısından çok önemlidir. Bakımı yapılmayan fan coil ünitelerinin bulunduğu ortamda çalışan insanlar, sağlık açısından tehdit altındadır.