+90 258 371 50 55

Blog

27/01/2018

Merkezi Sistem Havalandırma Kanallarında Bakımın Önemi


Kategori:Ticari & Endüstriyel HVAC Servis & Hizmet Sektörü 
Gönderen: admin

İnsan sağlığının göz ardı edildiği en önemli konulardan biri ise merkezi sistemlerdeki havalandırma kanalları ile klima peteklerinde meydana gelen kirliliklerdir. Zaman içerisinde bu kanallarda ve peteklerde oluşan kirlilikler mikrop ve bakteri üremesine yol açar. Bu sistemlerin temizliklerinin ve periyodik bakımlarının yapılması en önemli hususlardan biridir. 

Temiz ve pürüzsüz bir yüzeye oranla kirlenmeye başlamış ve pürüzlülüğü artmış bir yüzeyde kir ve toz parçacıkları daha kolay ve fazla birikmektedir.

Metalik yüzeye yapışan nemli kir,toz topaklarında üreyen küf ve mantarlar aynı zamanda nem tutulmasına da zemin hazırlayarak korozyonu başlatmakta yada korozyonu hızlandırmaktadır.

Korozyondan kaynaklanan malzeme problemleri hava kanalının ömrünün kısalmasına sebebiyet vermektedir. Bu yüzden hava kanallarının temizliği belirli periyotlar içerisinde yapılmalıdır. 

{Gallery dir='makale-3'} 

EV VE İŞ YERLERİNİN VAZGEÇİLMEZİ KLİMALAR…. 

KLİMALARIN ÇALIŞMA PRENSİBİ: 

1.   Isıtma konumunda çalışan bir klimada, soğutucu akışkan iç ünitede yoğuşurken ortam havası filtreden geçirilerek serpantin kanatçıkları arasında ısıtılır. Isınan hava, iç ünite fanı ile tekrar ortama gönderilir. Bu şekilde ortamın ısıtılması sağlanır. 

2.  Soğutma konumunda ise, soğutucu akışkan iç ünitede buharlaşırken ortam havası filtreden geçirilir. Hava, iç ünite serpantinleri arasından geçerken ısısını buharlaşan soğutucu akışkana iletir. Soğumuş olan hava, iç ünite fanı yardımıyla ortama gönderilerek ortam soğutulur. 

Klimalar bu çalışma prensibine sahip olduğu için, insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen küf, bakteri, mantar, parazit ve virüsler için uygun sıcaklık ve nemi kolaylıkla ortaya çıkarmaktadır. Bütün bunlar da birtakım hastalıklar için gerekli etkenlerdir. 

Uygun şartları bulan bakteri, küf, mantar ve bunlara ait sporlar (yumurtalar) klima içersindeki nemli ortamlarda üreyerek üfleme havasına karışırlar. Böylece, ortam havası içerisine yayılırlar. Bu havayı soluyan insanlar, kronik yorgunluk, sinüzit, saman nezlesi, gribal enfeksiyonlar, alerjik astım, zatürre ve lejyoner hastalığı gibi çeşitli hastalıklarla karşı karşıya kalabilir. 

Bu nedenle, klimaların yaz ve kış mevsimlerine girmeden hijyenik bakımlarının mutlaka yapılması gerekir. Yapılacak hijyenik bakımla klima içerisindeki serpantinler temizlenmeli, klima mikroplardan arındırılmalıdır.