+90 258 371 50 55

Blog

27/01/2018

Gıda Üretim Ekipmanlarında Susuz Temizlik


Kategori:İpuçları & Yardım Gıda Sektörü 
Gönderen: admin

Hemen hemen bütün sektörlerde temizlik önemlidir. Fakat Gıda üretiminde temizlik çok daha önemlidir. Neyse ki Gıda üreticileri için uygun sanitasyon yapmak eskisine oranla çok daha kolay. Çünkü güçlü temizlik maddeleri ve bolca temiz su erişimine sahibiz.

Bununla birlikte, kuru kalması gereken makine ve ekipmanların temizliği için su kullanmak oldukça yanlış bir uygulama. Çikolata, yer fıstığı yağı veya peynir altı suyu tozu gibi üretim esnasında sudan oldukça uzak olması gereken ürünlere, su karışması makinelerin bozulmasına veya üretilen gıda ürünlerinin kalitesiz olmasına neden olmaktadır. 

Fırçalama ve kazıma gıda endüstrisinde yaygın kullanılan kuru temizleme teknikleridir. Fakat bu yöntemlerin her ikisi de zaman alıcıdır. Fırçalama veya kazıma ile erişilmesi güç alanları etkili bir şekilde temizleyemezsiniz. Birçok gıda üreticisi ulaşılması zor noktalarda, kompresörle hava tutma yöntemini kullanıyor. Bu yöntem ise sadece toz ve pislikleri bir yerden kaldırıp başka yere göndermekten ileri gidemiyor.

Bu durumda en iyi çözüm toz, pislik ve arta kalan gıda parçacıklarını kontrollü bir şekilde çıkarmaktır. Bu nedenle, Goodway gıda üreticilerine çözüm olarak iki gelişmiş teknoloji sunmaktadır. Goodway'in endüstriyel vakumları ve dahili HEPA filtreli patlamaya karşı dayanıklı vakumlar. Her iki vakum sistemi hem düz, hem de ulaşılması güç yüzeylerden güvenli ve güçlü performans ile kuru tozları ve pislikleri temizlemektedir. Goodway ürünleri bu konuda uzmanlaşmıştır.

Goodway'in endüstriyel vakumları özellikle fıstık, soya ve buğday gibi alerjenleri gıda işleme yüzeylerinden temizleme konusunda oldukça başarılıdır. HEPA filtresi sayesinde vakum içerisine giren hiçbir şey havaya geri dönmez. Ayrıca kolay temizlik için mükemmel kullanışlı bir tasarıma sahiptir. Zararlı bakteri ve virüslerin kontamine bir yüzeyden başka bir yüzeye geçişini yani Çapraz Kontaminasyonu engeller.

Bazı makine ve ekipmanlar içinde sıkışmış veya yüzeye yapışmış vakumla çıkarılamayan yağlı parçacıklar bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda, Goodway'in GVC-18000 Kuru Buharlı Temizleme makinesi, gıda endüstrisinde daha zorlu işler için kullanılan bir çözümdür.

GVC-18000, suyu % 5 nem içeriğine sahip bir su buharı oluşturmak için 143 °C'ye kadar ısıtır. Bu derece makine içerisinde yer alan vidalar, yataklar, elektronik parçalar için güvenli olan sıcaklık derecesidir.

Birçok gıda üreticisi çok adımlı bir kuru temizleme işlemi uygulamaktadır. Bu adımlar, yiyecek maddesinin döküntülerini ortadan kaldırmak için fırçalama ve sıyırma ile başlar. Daha sonra fırçanın temizleyemediği yerlere ulaşmak için Goodway'in HEPA filtreli vakumunu kullanıyorlar. Kuru buharlı buharlı temizleyiciyle makinede sıkışmış herhangi bir parçacığı ortadan kaldırmak veya yağdan arındırma işlemini yapıyorlar. Ardından bir sprey veya temizlik maddesi ile temizliği sonlandırıyorlar.

Temel prosedür budur, ancak her gıda üretim tesisin ihtiyacı farklılık gösterebilir. İşte bu nedenle Goodway satış elemanlarına danışmanızı öneriyoruz. Goodway Türkiye Distribütörü olarak sizin için uygun olacak en iyi çözümü sunacağız.